Kogo dotyczy rozliczenie roczne
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy praktycznie wszystkich przedsiębiorców. Przede wszystkim dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie mają ustalonej składki zdrowotnej na stałym poziomie, a jej wartość zależna jest od osiągniętych przychodów lub dochodów. Chodzi tu zatem o przedsiębiorców, których działalność opodatkowana jest:
– podatkiem liniowym
– skalą podatkową
– ryczałtem ewidencjonowanym
Ustalenie rocznej składki
Roczna składka zdrowotna uzależniona jest od dochodu (liniówka/zasady ogólne) lub przychodu (ryczałt). Aby ustalić roczną składkę zdrowotną konieczne jest przemnożenie rocznego dochodu przez stawkę procentową, która wynosi odpowiednio:
– 4,9% dla podatku liniowego
– 9,0% dla skali podatkowej
Dochód dla celów wyliczenia składki zdrowotnej może się różnić od dochodu dla celów podatku dochodowego i ustalany jest w następujący sposób: osiągnięty za dany rok przychód pomniejszony o poniesione w ciągu roku koszty oraz zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne (o ile nie zostały one zaliczone do kosztów).
Dodatkowo warto pamiętać o przyjęciu do wyliczeń (ustalenia dochodu) różnicy remanentowej. Jeśli różnica remanentowa będzie ujemna, to zmniejszy dochód stanowiący podstawę naliczenia składki zdrowotnej, a w przypadku różnicy dodatniej konieczne będzie zwiększenie dochodu o jej wartość.
Wyjątek: Zgodnie z art. 36 ustawy zmieniającej w 2022 roku przy ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej w wyliczeniu nie uwzględnia się różnic remanentowych zwiększających dochód. Tylko w 2022 roku obowiązują przepisy szczególne i na podstawie remanentu końcowego sporządzonego w trakcie roku wysokość składki zdrowotnej może być jedynie pomniejszona. W przypadku, kiedy remanent końcowy jest wyższy od wartości remanentu początkowego, to nie uwzględnia się go w kalkulacji składki zdrowotnej.
Należy pamiętać, że przepisy mówią o minimalnej podstawie składki zdrowotnej. Jeżeli dochód jest niższy od 12-krotności minimalnego wynagrodzenia, wówczas należy opłacić składkę od minimalnej kwoty. Minimalna wartość rocznej podstawy składki zdrowotnej wynosi 36.120 złotych (3.010,00 x 12 miesięcy). Oznacza to, że przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym lub skalą podatkową zobowiązani są do zapłaty składki minimalnej w wysokości co najmniej 9% wartości podstawy czyli 3250,80 złotych.
Termin rozliczenia składki
Rozliczenia dokonuje się w deklaracji ZUS (DRA/RCA) składanej za miesiąc, w którym upływa termin na złożenie zeznania rocznego. Termin złożenia zeznań rocznych jest obecnie ujednolicony i wszyscy podatnicy muszą dopełnić swoich obowiązków do 30 kwietnia. Oznacza to, że roczne rozliczenie składki zdrowotnej należy wykazać w deklaracji za kwiecień i przekazać ją do 20 maja 2023 roku.
Rozliczenie nadpłaty lub niedopłaty
W przypadku powstania niedopłaty należy dopłacić zaległość do 20 maja.
Natomiast w przypadku nadpłaty należy złożyć wniosek o jej zwrot do 31 maja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien do końca maja wysłać wniosek z informacją o nadpłacie, którą przedsiębiorca będzie musiał zaakceptować na platformie ZUS PUE. W przypadku niezaakceptowania wniosku nadpłata zostanie zatrzymana na koncie płatnika i przeznaczona na pokrycie przyszłych zobowiązań.
G-TAX BIURO RACHUNKOWE
Grzegorz Wróblewski
ul. Świetlana 34
60-151 Poznań – Grunwald
NIP: 599-282-75-89
608 640 562
biuro@g-tax.pl