BDO obowiązek rejestracji do końca 2019 roku
Rejestr BDO to inaczej Rejestr podmiotów wprowadzający produkty w opakowaniach i gospodarujący odpadami. Rejestr jest częścią bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, tzw. BDO.
Najprościej rzecz ujmując, BDO to system teleinformatyczny pozwalający na gromadzenie i zarządzanie informacją dotyczącą gospodarki odpadami. Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy wpisani do Rejestru BDO będą w systemie prowadzić ewidencję i sprawozdawczość odpadów.
PODMIOTY ZOBOWIĄZANE:
Zgodnie z informacją podaną na stronie BDO, obowiązkiem wpisu do Rejestru BDO objęte są nie tylko podmioty, które wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań, ale również podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów. Zatem w niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.
Na urzędowej stronie BDO udostępniono przykładowe podmioty, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru BDO: sklepy spożywcze, firmy budowlane, gabinety lekarskie i stomatologiczne, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie, warsztaty samochodowe, producenci baterii i akumulatorów, producenci opakowań, producenci sprzętu elektrycznego, w zależności od rodzaju wytwarzanych odpadów.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że każdy przedsiębiorca wprowadzający do obrotu torby foliowe polega obowiązkowi wpisu do rejestry przedsiębiorców BDO.
PODMIOTY ZWOLNIONE:
Na urzędowej stronie BDO w dniu 2-go grudnia 2019 wyjaśniono, że wpisowi do rejestru BDO nie podlegają:
- osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami wykorzystujące odpady na potrzeby własne np. wykorzystanie gruzu, betonu z rozbiórek i remontów do utwardzania powierzchni lub budowy fundamentów
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają jedynie odpady o składzie i charakterze odpadów komunalnych i objęci są systemem odbioru odpadów komunalnych (np. drobne usługi, działalność administracyjno-biurowa, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, o ile nie wytwarzają np. odpadów niebezpiecznych)
- władający powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe
- prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami (tzw. nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów)
- transportujący wytworzone przez siebie odpady; np. właściciel nieruchomości transportujący skoszoną trawę do PSZOK-u,
- rolnik gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha, o ile nie podlega wpisowi z tytułu innej działalności, np. rolnik, który uprawia pszenicę na powierzchni 50 ha
- przedsiębiorcy, którzy będą wytwarzać tylko odpady, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji o kodach i w ilościach wymienionych TUTAJ
TERMIN:
Wniosek o wpis rejestracyjny do BDO należy złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym do Urzędu Marszałkowskiego najpóźniej do 31 grudnia 2019 roku. Po złożeniu wniosku organ ma 1 miesiąc na rozpatrzenie i wydanie numeru BDO.
WNIOSEK:
Wzór wniosku rejestracyjnego można pobrać tutaj: WNIOSEK
Dodatkowo przedsiębiorcy powinni wypełnić oświadczenie dostępne tutaj: OŚWIADCZENIE
RODZAJE ODPADÓW:
Wypełniając wniosek rejestracyjny należy wykazać kody oraz rodzaje odpadów, które wprowadzamy i którymi, gospodarujemy. Pełna lista odpadów wymieniona jest w załączniku do rozporządzenia i dostępna pod linkiem: RODZAJE ODPADÓW
Przykładowo zakład kosmetyczny wytwarza odpady o kodzie 180103* czyli inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny. Zakład wulkanizacyjny wytwarza odpady o kodzie: 160103 czyli użyte opony. Natomiast restauracja oferująca dania na wynos wprowadza odpady o kodach 150101 i 150102 czyli opakowania z papieru i tektury oraz pakowania z tworzyw sztucznych. Biura również wytwarzają odpady inne niż komunalne np. 080318 czyli zużyte tonery.
KONTAKT:
W razie wątpliwości odnośnie obowiązku rejestracji BDO lub problemów z prawidłowym wypełnieniem wniosku należy skontaktować się w Urzędem Marszałkowskim właściwym dla siedziby firmy lub miejsca zamieszkania.
G-TAX BIURO RACHUNKOWE
Grzegorz Wróblewski
ul. Świetlana 34
60-151 Poznań – Grunwald
NIP: 599-282-75-89
608 640 562
biuro@g-tax.pl